Kim Yazıyor
Kim Yazıyor?

Kim Yazıyor?

Admin yazar hakkında ufak bir açıklama bu alana geliyor...

Tüm yazılarını gör

Yazardan Yazılar

Didem Görkay'ın Narin Yükler Röportajı
Didem Görkay'ın Narin Yükler Röportajı

Şair Narin Yükler ile ödüllü şiir kitabı Aynadaki Çürüme üzerine

Kadın ve Çocuk-Bir Yalçın TECİMER Öyküsü
Kadın ve Çocuk-Bir Yalçın TECİMER Öyküsü

Kadın, Çocuk ve Yalnızlık

Deniz POYRAZ'ın Kitap Beşlisi
Deniz POYRAZ'ın Kitap Beşlisi

Başarılı öykücü Deniz Poyraz,en sevdiği beş kitabı paylaştı.

Kaan Kara'dan Okuyucular İçin Kitap Önerileri
Kaan Kara'dan Okuyucular İçin Kitap Önerileri

Kaan Kara'dan Okuyucular İçin Kitap Önerileri

Cehennem Çiçeği

Cehennem Çiçeği
Cem Akar'ın kaleminden
 
CEHENNEM ÇİÇEĞİ
 
 
Alper Canıgüz’ün beş yaşındaki roman karakteri Alper Kamu sonuna kadar bir roman kahramanı unvanını almaya hak ediyor. Polisiye okurların ilgisini çekmekle kalmayıp yediden yetmişe, bisiklet tamircisinden berber çırağına kadar herkesin ilgiyle okuyacağı ve tutulup sürükleneceği bir maceranın, çözülemeyen bir cinayetin içine doğru fırlatır. Kurgunun o eşsiz mantık oyunları, beş yaşındaki bir çocuğun parapsikoloji ilmine vakıf hali ya da kriminoloji kitaplarını hatmetmiş tavırları okurda derin şoklar yaratacağını düşünüyorum. Bu artçı şoklar, satır aralarında okurların ilgisinin hep uyanık tutacaktır.
Alper Canıgüz adlı küçük roman kahramanı dünyaya gözlerini yeni açan, onu algılarıyla biçimlendirmeye çalışan bir çocuktan ötesidir. Yaşından beklenmeyecek duyarlılığa sahip, zihin okuma ustalığı kazanmış, insan davranışlarını çözümleyen bir karakterdir.
Küçük kahramanımız üstün zihinsel yeteneklere sahip olmasıyla birlikte içinde yaşadığı büyük bir varoluş problemini de beraberinde yaşamaktadır. Hayatta kendisini üzen ve kıran hadiselerden dolayı kendini bir apartmanın çatı katından boşluğa bırakmanın deneyimlenmemiş hissini ve hayalini yaşamak, zihnini hep kurcalar. İçindeki bu boşluğa ulaşma isteği küçük kahramanımızın kişiliğinin çözülmesini daha da zor hale getiriyor.  
Gittikçe kaybolan mahalle arkadaşlıklarının o eski ve derin mazisini sayfalarında tekrar canlandırmış Canıgüz. Maziye açılan bir kapı gibidir, Cehennem Çiçeği. Oyun oynadığımız sokakları, mahalle kavgalarını, aşk ve rekabet duygularını  o saf haliyle okurlar gözlerinin önünde canlandırır. O, artık geri dönülmeyecek olan zamanların güzel hatıralarına döndürüyor.
Küçük kahramanımız Alper Kamu’nun çevresinde dönen aşk, aile hayatı, cinayet, arkadaşlık gibi durumları psikolojik muhtevalar ile doldurması  okurların da dikkatli bir analizde bulunmasını gerektiyor. Eserin psikolojik yönü bir çocuğun davranışlarını anlaşılmasıyla sınırlı değil, Canıgüz insan evladının kendisine de ayna tutmasına vesile oluyor. Şiddetin ve cinayetin olağanlaştığı bir toplumda beş yaşındaki çocuklarında artık sağlıklı bir psikolojiye sahip olamayacağını  gösteriyor. 
Alper Kamu’nun aramızdan ayrılışının sonunda manifesto gibi kaleme aldığı şu sözler felsefenin hikmetli taşlarını da yola döşediği gösteriyor. “Devinimin olduğu yerde ışık, ışığın olduğu yerde kaçınılmaz biçimde gölge vardır.” Ve görüyoruz ki hayatın monist bir birlik taşımadığı, düalist ve diyalektik bir yapısının olduğunu okuyoruz. Alper Kamu’da bu çatmışları ve devinimleri ruhunun en derin ve karanlık in’inde yaşıyordu.
 
Cem Akar

Yorumlar

Bu yazı için henüz hiç yorum yok, ilk yorumu yapan olmak ister miydiniz?

Yorum Yaz