Kim Yazıyor
Kim Yazıyor?

Kim Yazıyor?

Admin yazar hakkında ufak bir açıklama bu alana geliyor...

Tüm yazılarını gör

Yazardan Yazılar

Bölünüş-Bir Aydın Meral Öyküsü
Bölünüş-Bir Aydın Meral Öyküsü

"Geçmişi toplamak için çıktığım Berlin gettoları artık özlemlerden çok acıları tazeliyordu."

Acıdan İlaç Almak
Acıdan İlaç Almak

edebi yazılar

Onur AKYIL'ın Kitap Beşlisi
Onur AKYIL'ın Kitap Beşlisi

Onur Akyıl'ın gözüyle sevdiği kitaplar.

KAYBOLUŞ
KAYBOLUŞ

ŞİİR

Feminist Eleştiri-Didem GÖRKAY
Feminist Eleştiri-Didem GÖRKAY

Düşünce, Feminist, Eleştiri

Türk Edebiyatında Önemli Yazarlar-Bir Nil ÖNEY Araştırması

Türk Edebiyatında Önemli Yazarlar-Bir Nil ÖNEY Araştırması

Birçok isim, onlarca eser yazmasına rağmen kalıcı olamadan yer yüzünden ayrılmıştır ama bazı isimler vardır ki kitapları onları yaşatır, isimleri sokaklara ad olarak verilir. Bu yazarlardan bazılarını sizler için belirledik.

Halide Edip Adıvar

Siyasetçi, akademisyen, öğretmen olmanın dışında başarılı bir yazar olan Halide Edip Adıvar, gerek eserleri gerekse de duruşuyla birçok yazarın yolunu aydınlatan yazarların başında gelmektedir. II. Meşrutiyet sonrasında daha da üretken bir yazar olan Halide Edip, Sinekli Bakkal ile halk arasında iyice tanınır ve kısa sürede kendine unutulmayacak bir yer edinir.

Birçok açıdan zorluklarla mücadele etmeye mecbur bırakılmış bir toplumda kadının çok daha öne çıkması gerektiğini vurgulayan Halide Edip,  özellikle kadın hakları için özverili bir şekilde çalışmıştır. Vurun Kahpeye, Handan, Türk’ün Ateşle İmtihanı, Ateşten Gömlek günümüzde de çok okunan klasiklerin başında gelmektedir.

Halide Edib’in birçok eseri beyaz perdeye ve televizyon dizilerine de uyarlanmıştır.

Sait Faik Abasıyanık

Türk edebiyatına yaptığı katkılarla unutulmaz yazarlardan biri olan Sait Faik, öykülerinde akıcı bir üslup ve düzyazıya kattığı şiirsellikle ön planda olmuştur. Sait Faik, öncesinde kalıplaşmış bir öykü anlayışı söz konusuyken onunla beraber öykü yazımı yerini özgünlüğe bırakmıştır. Sevmek bir insanı sevmekle başlar, sözü adeta okuyucunun diline pelesenk olan Sait Faik, iyi bir okuyucu hatta iyi bir yazar olmak isteyen herkesin listesinde ilk sırada yer alması gereken isimdir.

Orhan Kemal

Asıl adı  Mehmet Raşit Öğütçü olan Türk edebiyatının büyük ustası Orhan Kemal, edebiyatın birçok alanında eser vermesine rağmen romancılığı ile öne çıkmış bir isimdir. Adana'daki toprak işçilerini ve büyük şehirlerde yaşayan insanların geçim dertlerini anlatırken izlediği gerçekçi üslup okuyucuyu derinden etkiler. En önemli eserlerinden olan Hanımın Çiftliği günümüzde de beyaz perdeye aktarılmaya devam eden ve çok okunan bir eseridir.

Füruzan

İlk öyküsü Olumsuz Hikâye, 1956’da Seçilmiş Hikâyeler Dergisi’nde yayınlanan Füruzan, gençlik hevesi dediği ilk öykülerinden sonra yazmaya özenli bir şekilde devam eder ve döneminin edebiyat otoritesi olarak adlandırılan birçok ismin ilgisini çeker. Sait Faik Hikaye Armağanını ''Parasız Yatılı'' kitabıyla alır ve bu ödülü kazanan ilk kadın yazar olur.

Ferit Edgü

Öykücülüğünün yanı sıra şairliği, romancılığı ile de bilinen Ferit Edgü, aynı zamanda edebiyatın mutfağı diyebileceğimiz yayıncılık alanında da başarılı olmuştur. Kurduğu Ada Yayınları ile pek çok yerli yabancı yazar ve şairin eserlerini yayımlayan Ferit Edgü, birçok yazarın cesaretlenmesini sağlamıştır. Öğretmen olarak gittiği Hakkari’nin Pirkanis köyünde yaşadıklarını kurgusal bir şekilde kaleme alan ve O/ Hakkari’de Bir Mevsim adı ile yayımlayan Ferit Edgü'nün bu eseri, Erden Kıral tarafından beyaz perdeye de aktarılmıştır.

Kemal Tahir

Sol görüşünü ve savunduğu Marksizmi yaşamına ve  romanlarına yansıtan Kemal Tahir, dönemin önemli yayın organları olan "Vakit", "Haber", "Son Posta" gazetelerinde çalışmaları yayınlanmıştır. Yakup Kadri, Arif Nihat Asya gibi şair ve yazarlarla birlikte “Geçit” adlı bir edebiyat dergisi çıkarmıştır.

Hapiste kaldığı süre içerisinde farklı isimler kullanarak öykü ve polisiye romanlar yazmıştır. Kitapları dönemin başarılı yönetmenleri olan Halit Refiğ, Metin Erksan, Atıf Yılmaz tarafından sinemaya aktarılan Kemal Tahir’in Karılar Koğuşu, Esir Şehrin İnsanları, Dam Ağası, Bir Mülkiyet Kalesi gibi romanları ise dünyaya gözlerini yumduktan sonra yayınlanmıştır.

Yaşar Kemal

Gerçek adı Kemal Sadık Gökçeli olan Yaşar Kemal birçok yazar gibi kendi adını kullanmamıştır. ilk şiiri ''Seyhan'', 1939’da Adana Halkevi Dergisi’nde yayımlandı. Irgatlık, inşaatçılık, öğretmen vekilliği ve arzuhalcilik gibi farklı işlerde çalıştı.  1951'de istanbula yerleşen Yaşar Kemal sonrasında Cumhuriyet gazetesinde yazı yazmaya başlayan Yaşar Kemal, ilki 1973’te olmak üzere pek çok kez Nobel’e aday gösterilmesine rağmen bir türlü Nobel ödülünü alamadı. Okuyucularının gönlünde Nobel'den daha değerli bir yeri olan Yaşar Kemal'in bütün eserleri, Türk edebiyatı için başyapıt değerindedir. “Yılanı Öldürseler (1976)”, , “Kuşlar da Gitti (1978)”, “Deniz Küstü (1978)”, “Yağmurcuk Kuşu (1980)”,  “Kanın Sesi (1991)”, “Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana (1997)”, “Karıncanın Su İçtiği (2002)”, “Tanyeri Horozları (2002)”, “Tek Kanatlı Bir Kuş, 2013”,  destansı roman “Üç Anadolu Efsanesi (1967)”, “Ağrıdağı Efsanesi (1970)”, “Binboğalar Efsanesi (1971) ve  1956 yılında Varlık Dergisi Roman Armağını'nı alan İnce Memed.

Oğuz Atay

Kelimeler… Kelimeler  albayım, bazı anlamlara gelmiyor.

Birçok okuyucunun bazen eski sevgilisinin ardından, bazen umutsuz bir anında söylediği daha doğrusu sığındığı bir Oğuz Atay cümlesi...

Roman ve öykü yazarı olmasının yanında mühendis ve tiyatro oyunu yazarı olan Oğuz Atayı’ın ilk ve en ünlü romanı ülkemizde çok satan ve okunan Tutunamayanlar, 1972’de yayımlandı ve eleştirmenler arasında büyük tartışmaya neden oldu. Okuyucular için unutulmaz bir roman olan Tutunamayanlar’ın dışında birçok eseri vardır.

Tehlikeli Oyunlar, Bir Bilim Adamının Romanı, Korkuyu Beklerken, Oyunlarla Yaşayanlar,Günlük, Eylembilim…

Ömer Seyfettin

11 Mart 1884 tarihinde Balıkesir'in Edirne Askeri İdadi'sinde okuduğu yıllarda yazmaya başlamıştır. Seyfettin 1909 senesinde Selanik Üçüncü Ordu'da görevlendirildi. Askerlik, öğretmenlik ve yazarlık onun vazgeçilmezleri arasındaydı.

Ömer Seyfettin, 6 Mart 1920'ye yani hayatının sonuna kadar pek çok eser kaleme aldı. Yazı hayatı boyunca on kitap yazan yazar, 125 de hikaye yazdı. Hikaye ve makaleleri Yeni Mecmua, Donanma, Şair, Büyük Mecmua, Yeni Dünya, Türk Kadını, Diken gibi dergilerle Vakit, Zaman ve İfham gazetelerinde yayınlandı.

Peyami Safa

Meşhur şair İsmail Safa'nın oğlu olan Peyami Safa, 1899 yılında İstanbul'da doğdu. Edebiyata olan yatkınlığını babadan alan yazar, planlı bir öğrenim göremedi. 13 yaşında hayata atıldı. Posta Telgraf Nezareti'nde çalıştı. Öğretmenlik ve gazetecilik yaptı. Hayatını yazarak kazandı. Çok iyi derecede Fransızca'yı kendi başına öğrenecek kadar zeki ve çalışkandı.

Toplumdaki ahlâk çöküntüsünü ve sosyal çevreler arasındaki çatışmayı eserlerinde anlattı. Farklı duygu ve düşünceler arasındaki zıtlığı okuyucuya gösterdi. Server Bedii takma adıyla yayınladığı eserler arasında en bilineni Cingöz Recai'dir.

Sözde Kızlar, Fatih Harbiye, Yalnızız hala çok okunan eserlerindendir.

 

Nil Öney

 

 

Yorumlar

Bu yazı için henüz hiç yorum yok, ilk yorumu yapan olmak ister miydiniz?

Yorum Yaz