Kim Yazıyor
Kim Yazıyor?

Kim Yazıyor?

Admin yazar hakkında ufak bir açıklama bu alana geliyor...

Tüm yazılarını gör

Yazardan Yazılar

Deniz POYRAZ'ın Kitap Beşlisi
Deniz POYRAZ'ın Kitap Beşlisi

Başarılı öykücü Deniz Poyraz,en sevdiği beş kitabı paylaştı.

Aydın Meral-Tedirgin Eden Öykülerin Kitabı: Hayalet Müzik
Aydın Meral-Tedirgin Eden Öykülerin Kitabı: Hayalet Müzik

Aydın MERAL, on farklı yazar tarafından yazılan Hayalet Müzik üzerine yazdı.

Hâki Sözcükler-Berfin YAVUZ
Hâki Sözcükler-Berfin YAVUZ

Eski zamanlardan kalma bir masaya oturmuştu kadın.

MUSTAFA ORMAN'IN BAŞUCU KİTAPLARI
MUSTAFA ORMAN'IN BAŞUCU KİTAPLARI

MUSTAFA ORMAN'IN BAŞUCU KİTAPLARI

Müjde Alganer'in Ziziro'su
Müjde Alganer'in Ziziro'su

Müjde Alganer, Ziziro, Artemis Yayınları

İÇİNDEN İSTANBUL GEÇEN ROMANLAR

İÇİNDEN İSTANBUL GEÇEN ROMANLAR
İÇİNDEN İSTANBUL GEÇEN ROMANLAR
 
MASUMİYET MÜZESİ - ORHAN PAMUK
 
İstanbul romancısı olarak adını sadece Türk edebiyatına değil, Dünya edebiyatına da altın harflerle yazdırmayı başarmış olan Orhan Pamuk’un, neredeyse tüm eserlerinde ana mekan İstanbul'dur.
Masumiyet Müzesi de İstanbul'un bir karakter gibi işlendiği en güzel eserlerinden biridir.
 
SUSKUNLAR - İHSAN OKTAY ANAR
 
İstanbul'un esrarengiz yönünü keşfetmek, merak uyandıran tarihinde kaybolmak isteyen okuyucular için Suskunlar, kuşkusuz güzel bir tercih. Sadece edebiyat açısından değil, tarih, felsefe ve denizcilik alanında da geniş bir bilgi birikiminden yola çıkılarak yazılmış olan eser çıktığı günden beri okuyucular tarafından ilgi görmektedir.
 
İSTANBUL BİR MASALDI- MARİO LEVİ
 
1920’li yıllardan 1980’li yıllara kadar olan süreçte Musevi bir ailenin gözünden anlatılan İstanbul, yazarın akıcı üslubu ve etkileyici anlatımıyla İstanbul'u anlatan romanların başında gelmektedir. Eser aynı zamanda Yunus Nadi Roman Ödülü'nün de sahibidir.
 
HUZUR -AHMET HAMDİ TANPINAR
 
Bir aşk ve düşünce romanı olan Huzur'da İstanbul ince ince işlenerek satırlara aktarılmıştır. Yazar, Mümtaz ile Nuran’ın aşkını anlatırken okuyucuyu adeta o yıllara götürmektedir.
 
ESİR ŞEHİR ÜÇLEMESİ -KEMAL TAHİR
 
Esir Şehrin Mahpusu, Esir Şehrin İnsanları ve Yol Ayrımı adında üç kitaptan oluşan eser, işgal dönemi İstanbul'unda geçmektedir. Esareti ve hürriyeti en güzel şekilde anlatan bu roman yıllara meydan okurcasına hala çok okunanlar arasındadır.
 
LEYLANIN EVİ -ZÜLFÜ LİVANELİ
 
Üç farklı insanın hikayesinden yola çıkan kitap, okurken insanı sıkmayan bir üslupla ve sürükleyici bir dille yazılmıştır. Tiyatro sahnesine de aktarılan kitap İstanbul'un mekan olarak seçildiği kitapların başında gelmektedir.
 
DENİZ KÜSTÜ - YAŞAR KEMAL
 
1978 yılının Kasım ayında Milliyet Yayınları tarafından kitap olarak yayımlanan Deniz Küstü 25 bölümden oluşmaktadır. Roman genel olarak,  İstanbul’un Menekşe semtinde geçimini balıkçılıkla sağlayan insanların yaşamını konu alır. Olayların geçtiği belli başlı mekanlar, Haliç kıyıları, Topkapı, Eminönü, Galata, Beyoğlu semtleri ile kent merkezinin batısındaki Menekşe varoşu ve civarıdır. 
 
ÜÇ İSTANBUL -MİTHAT CEMAL KUNTAY
 
Mithat Cemal Kuntay tarafından yazılan Üç İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemini en iyi anlatan romanlardan biridir. Hem tarihi açıdan hem de edebi açıdan önemli bir yere sahiptir. 
 
FATİH - HARBİYE - PEYAMİ SAFA
 
Fatih-Harbiye romanı, Batılılaşmanın toplumsal yansımaları üzerinde duran bir eserdir. Adını, Fatih Harbiye tramvay hattından almıştır. Cumhuriyet'in ilk yıllarını ele alan kitap beyaz perdeye de aktarılmıştır.
 
BEYOĞLU RAPSODİSİ - AHMET ÜMİT
 
Ahmet Ümit’in 2003 yılında yazmış olduğu polisiye roman Beyoğlu Rapsodisi,  İstiklal Caddesi,Eminönü gibi İstanbul'un en çok bilinen yerlerinde geçmektedir. Hem polisiye yönüyle hem de edebi açıdan başarılı olan eser, yayınlandığı dönemde uzun süre çok satanlar listesinde yer almıştır.
 
Özge Yenisoy

Yorumlar

Bu yazı için henüz hiç yorum yok, ilk yorumu yapan olmak ister miydiniz?

Yorum Yaz