Kim Yazıyor
Kim Yazıyor?

Kim Yazıyor?

Admin yazar hakkında ufak bir açıklama bu alana geliyor...

Tüm yazılarını gör

Yazardan Yazılar

Anneanne-Bir Hilal ARAS Öyküsü
Anneanne-Bir Hilal ARAS Öyküsü

Hoca üç defa “Hakkınızı helal ediyor musunuz?”

Ayşe ÖVÜR-Botter Apartmanı
Ayşe ÖVÜR-Botter Apartmanı

Ayşe Övür'ün çok yönlü romanı Remzi Kitapevi etiketiyle...

Kafa Karışıklığı-Bir Berfin YAVUZ Anlatısı
Kafa Karışıklığı-Bir Berfin YAVUZ Anlatısı

Kendi ‘hikaye’sindeki bütün unsurlar bir bir kayboluyordu.

Didem GÖRKAY-Yeni Romanı ile Ayşe ÖVÜR ve Edebiyata Dair Bir Söyleşi
Didem GÖRKAY-Yeni Romanı ile Ayşe ÖVÜR ve Edebiyata Dair Bir Söyleşi

Didem Görkay, Ayşe Övür ve Botter Apartmanı

BİR BEDEN, BİR RUH, İKİ FARKLI YAŞAM

BİR BEDEN, BİR RUH, İKİ FARKLI YAŞAM
BİR BEDEN 
BİR RUH
İKİ FARKLI YAŞAM: ROMAİN GARY
 
Asıl adı Romain Kacew olan, terk edilmiş bir çocuk olarak hayatta kalmaya çalışan bu süreçte de hiç iyileşmeyecek yaralarıyla mücadele etmek zorunda kalan yazar kitaplarını Romain Gary olarak kaleme almıştır. Çocukluğunu kırık dökük hatıralar biriktererek geçirirken dünyada tek yakını olan annesini çok sever, annesi ile hayata tutunmaya çalışır. Tiyatrocu olan annesi oğluna daha iyi bakabilmek için birçok farklı işte çalışmaya başlar. Babasının yokluğunu unutturmak için oğlunu daha çok sever, adeta iki kişilik bir dünyayı birlikte kurarlar. Oğlunun yazıya olan yeteneğini farkettiğinde oğlunu o yönde destekler. Annesinin istekleri doğrultusunda hukuk okur. İkinci dünya savaşının patlak vermesiyle birlikte hayat gene kendi bildiğini okur ve Romain Gary savaş pilotu olarak cephede yerini alır. Fransa'nın başarılı savaş pilotu Romain Gary sağ kalmayı başaran birkaç pilottan biri olarak madalya ile ödüllendirilir ve yüzbaşı ünvanını alır. Hayata babasız bir çocuk olarak bir sıfır yenik başlayan Romain Gary için geldiği nokta annesi için gurur vericidir ama annesi binbir zorlukla büyüttüğü oğlunun bu başarısını göremez çünkü savaş devam ederken ağır hastalanan annesi yaşamını yitirmiştir hem de geride oğluna kendi adına postalanması için onlarca mektup bırakarak. Savaş sırasında oğlunun morali bozulmasın diye öldüğünün saklanmasını isteyen annesi, Romain Gary için hayattaki en büyük şanslardan biridir. Savaş biter, madalyaları, yazıları ve derin bir kuyu gibi insanı karanlığa çeken çocukluğu ile başbaşa kalır. Yazıya daha çok sığınır, onu yalnızlığından biraz da olsa uzaklaştıran yarattığı karakterlerdir. Ve ilk roman gelir.
Polonya'da Bir Kuş Var:
O dönemde çok ses getiren günümüzde de çok okunan bu ilk roman Jean Paul Sartre'a göre o güne kadar yazılmış en iyi savaş romanıdır. Kitabın orjinal adı ''Avrupa Eğitimi''dir, sadece bir ad olarak yazar tarafından düşünülmemiştir. İroni satırlar arasından okuyucuya göz kırpmaktadır. “Avrupa her zaman için dünyanın en iyi, en güzel yüksek okullarına sahip olmuştur. En güzel düşünceler, en büyük yapıtlarımıza kaynaklık eden özgürlük, insan saygınlığı ve kardeşlik kavramları hep buradan doğmuştur. Avrupa’daki yüksek okullar uygarlığın beşiğiydi. Ne var ki, başka bir Avrupa eğitimi de vardır, şu anda edindiğimiz eğitim: idam mangaları, tutsaklık, işkence, şiddet – hayatı güzel kılan her şeyin yıkımı. Şimdi karanlıklar çağı…”
Avrupalı olmanın ve eğitimin birçok şeyi değiştiremediğini gözler önüne seren savaş Romain Gary tarafından bu şekilde anlatılmaktadır.
Cennetin Kökleri:
Fransız olan Morel, Hitler zamanında iki yılını toplama kampında geçirmiş, bu süreçte filleri düşünerek, onlardan aldığı yaşam dersiyle, yaşadığı işkencelere direnebilmiş.  Savaştan sonra fillere borcunu ödemek üzere Afrika’ya gelir ve ilk olarak Fransız sömürgesi Çad’a gider. Romain Gary, Morel'in gözünden dünyaya, haksızlıklara bakarken insanlara mücadele gücü aşılar. 1956 yılında Cennetin Kökleri ile Gouncourt ödülünü alır. 
Ve okuyucuların en sevdiği roman,
Onca Yoksulluk Varken:
1970li yılların Fransası... Şapkalı zarif kadınlar, bohem yazarların cafelerdeki hararetli sohbetleri ve Paris'in muhteşem ortamı. Her yerde Onca Yoksulluk Varken konuşulmaya başlamıştır. Öğrencilerin sınavları bir kenara itip ellerinden düşürmeden okuduğu Onca Yoksulluk Varken daha önce adı duyulmamış bir yazar tarafından kaleme alınmıştır, herkesin övgüyle söz ettiği Emile Ajar, Romain Gary'nin kendisinden başkası değildir.  Her yazarın bir kez alabildiği Gouncourt ödülün Emile Ajar adı ve Onca Yoksulluk Varken kitabı ile ikinci kez alır. Fransa'nın kültür çevresinde Romain Gary artık daha az konuşulurken yıldızı iyice parlayan Emile Ajar isminden övgüyle söz edilmektedir. Romain Gary edebiyat çevrelerinde kendisi hakkında konuşulanları, Emile Ajar ve Romain Gary ismini kıyaslayanların sohbetlerini fildişi kulesinde gülerek takip etmektedir. Bu arada daha da disiplinli bir şekilde yazan Romain Gary, Koca Tembel ve Kral Solomon'un Bunalımı adını taşıyan iki kitabını da Emile Ajar olarak yayınlar. Herkesin birbirine kim bu Emile Ajar diye sorduğu sorular artık şüpheli bir durumu işaret etmeye başlamıştır. Romain Gary yeğeninden Paul Pavlowitch'den Emile Ajar olarak ortaya çıkmasını ister. Böylece dedikodular birdebire son bulur. Sadece Fransa'da değil, dünyanın birçok yerinde okuyucularını şaşırtacak bir not bırakarak intihar edene kadar konu kapanır. Başlıbaşına bir yazı konusu olan büyük aşkı Jean Seberg'in intiharından sonra bunalıma sürüklenen Romain Gary küçük bir çocukken onu babasız bırakarak adeta yaşadıklarıyla dalga geçen hayattan intikam alarak intiharı seçer. Bu sefer hayatın dediği olmamıştır, kendi isteğiyle yaşamına son vermiştir. Hayat ölüm karşında kaybederken kazanan Romain Gary olur. Arkasında şu satırları bırakır. 
''Çok eğlendim, teşekkür ederim. Hoşça kalın.''
Romain Gary 20.yy edebiyatında en önemli isimlerin başında gelmektedir. Kendine özgün bu intihar notu da bunun kanıtıdır. 
 
Didem Görkay
 

Yorumlar

Bu yazı için henüz hiç yorum yok, ilk yorumu yapan olmak ister miydiniz?

Yorum Yaz